• veronikamatejkova

Konec školního roku 2019/20

Vážení rodiče,

Školní rok 2019/20 končí a prázdniny už klepou na dveře. Vysvědčení za druhé pololetí bude předáno žákům v pátek 26. června v 8.00 hod na školní zahradě u altánku. Blíží se chvíle loučení, ale také hodnocení. Jistě mi dáte za pravdu, že ten letošní školní rok byl výjimečný a určitě zůstane také nezapomenutelný.

V září nastoupila nová paní ředitelka Červinčáková. Během roku se ve škole vystřídalo několik učitelek – Obršlíková, Pelánová, Rozsypalová, Šibůrková a Malá. Od pololetí jsem začala zastupovat paní ředitelku kvůli pracovní neschopnosti.

Pro žáky bylo těžké zvykat si na nové tváře a stálé změny. Všichni jsme se těšili na jarní prázdniny, jak si odpočneme. To jsme ale netušili, že se objeví Covid – 19 a místo týdnu doma, jsme zůstali doma (někteří) 4 měsíce. Brzy jsme všichni zjistili, že nepůjde o mimořádné prázdniny, ale o přesun výuky do kuchyní, dětských nebo obývacích pokojů, kde hlavní roli hraje digitální technologie. Roli bezprostředně přítomných učitelů – krotitelů se zhostili rodiče, zatím co pedagogové se, stejně žáci i kamarádi, přesunuli do virtuálního světa. Samozřejmě velkou roli hrálo IT vybavení domácnosti, ochota a schopnosti rodičů asistovat při učení. S přibývajícími týdny izolace to v nejedné rodině začalo jiskřit a rodiče začínali být vyčerpaní a hlavně žákům chyběly sociální kontakty. A tak učitelé, rodiče i žáci si chtě nechtě zdokonalili své digitální schopnosti. Přesto sebe dokonalejší online výuka, chatování, Skype, Whats App, Messenger, Teams – nenahradí bezprostřední kontakt. Jsou dvě věci, které v životě nelze nahradit. Kontakt z očí do očí a partu kamarádů.

Někteří žáci se vrátili do školy z domácí izolace v květnu, jiní přijdou až v září. Nelze vyloučit podráždění, stres, změny chování a další problémy. V každém případě lze očekávat, že se děti po prázdninách vrátí vyhladovělé spíš po kamarádech a povídání s nimi než po učební látce. Možná někteří také změníte názor na učitelskou práci, která je často zlehčována. Kantořina není zaměstnání, ale poselství a musí se dělat s láskou k dětem.

Milí rodiče, děkuji Vám za odvedenou práci, ochotu spolupracovat a vše, co jste pro své děti udělali. Tato investice se vám vrátí. Přeji Vám i dětem pevné zdraví, krásné léto, hodně prázdninových zážitků a hlavně klid a pohodu. Těším se na všechny v září.

S pozdravem Nevrklová


37 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Focení